up icon

کفپوش آرملات ,مراحل اجرا :

همانگونه که پیشتر در موضوع (کفپوش آرملات ,مزایا و کاربرد) مطرح گردیده است :

کفپوش آرملات انتخاب مناسبی برای مکان های با متراژ بالا و نیز مکان های رو باز است چون در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارد.
کفپوش آرملات ضد سایش بوده و مقاومت بالایی در برابر انواع فشارها دارد و در مناطق صنعتی ,کارگاه ها ,کارخانه ها و انبار ها که ترافیک و حمل و نقل وسایل سنگین بالایی دارنند اجرا می شود و بلحاظ اهمیت موضوع باید در خصوص کفپوش آرملات نهایت دقت و توجه را در هر مرحله ی اجرای آن داشت تا کفپوشی اساسی ,با دوام ,محکم ,مطمعن و برابر استاندارد های تائید شده حاصل گردد.

مراحل اجرای کفپوش آرملات :

  1. داشتن سطحی کاملاً تمیز و محکم
  2. مگریزی کف
  3. آرماتور بندی
  4. بتن ریزی
  5. اجرای کفپوش آرملات
  6. کاتر زدن
  7. ساب زدن
  8. بهره برداری از کفپوش
محل اجرای کفپوش آرملات باید محکم , تمیز و عاری از هرگونه گرد و خاک ,مواد نفتی و روغنی باشد بخاطر همین دلیل است که آرملات را نمی توان بر روی آسفالت و موزاییک اجرا نمود.
انجام مگریزی کف بر این اساس است که سطحی کاملا صاف و یک دست حاصل گردد . ضمناً اگر سطح ,صاف و یکدست باشد مگریزی لازم نیست . (بتن مگریزی به بتن نظافت معروف است)
در مرحله آرماتور بندی ,در مکانهایی که جابجایی زیر 01 تن است می شود بجای آرماتور بندی از الیاف فورتا استفاده کرد.
بتن ریزی کف باید بهترین زیر سازی برای اجرای کفپوش آرملات باشد لذا عیار بتن باید بین 350 تا 400 باشد.
کاتر زدن برای ایجاد برش و درزهای انبساطی بر روی کفپوش آرملات است که 2 روز پس از اجرای کفپوش آرملات انجام می پذیرد , که آن برای عدم آسیب دیدن کفپوش آرملات در انقباض و انبساط است.
ساب زدن ,پس از 30 روز از اجرای کفپوش آرملات که کفپوش محکم شده (28 روز بعد از کاتر زدن) برای اینکه سطحی صاف و صیقلی و براق حاصل گردد انجام می پذیرد و پس از آن کفپوش آماده بهره برداری می باشد.
اجرای آرملات همزمان با بتن ریزی انجام می پذیرد یعنی کفپوش آرملات بر روی بتن تازه اجرا می گردد و در صورتیکه بتن قدیمی باشد (بتنی که 12 ساعت بیشتر از اجرای آن گذشته است) میبایست 8 تا 10 سانتی متر بتن تازه روی سطح بتن قدیمی ریخته شود و سپس کفپوش آرملات روی آن اجرا شود.
جهت ایجاد مقاومت بیشتر و دارا بودن عمر طولانی تر و جلوگیری از ترک خوردگی در کفپوش آرملات اصلح است که بعد از اجرای آرملات بمدت حدوداً 7 روز روی آرملات آب ریخته شود و نیز روی آن گونی خیس یا نایلون کشیده شود و در برابر وزش باد و تابش نور خورشید محافظت اساسی از آن صورت پذیرد.
درجه حرارت اجرای کفپوش آرملات 5 تا 35 درجه است و این شرایط دمایی باید بعد از اجرای آرملات تا 2 روز ثابت و پایدار باشد.
استفاده از ضد یخ در زمستان برای اجرای کفپوش آرملات توصیه نمی گردد چون مقاومت کفپوش را پایین می آورد.
در اجرای آرملات باید برای ضخامت 1 سانتی متر حدوداً 22 کیلو پودر آرملات در هر متر مربع استفاده شود.
0امکان اینکه کفپوش آرملات را جایگزین بتن سازه نمود وجود ندارد ولی می شود به همان اندازه که از ضخامت بتن سازه کاسته می شود از آرملات استفاده گردد.
پس از اجرای کفپوش آرملات ,باید در نگهداری و مراقبت از آن دقت کرد و نیز می بایست هر 6 ماه یکبار آنرا شستشو داده و سالی یکبار توسط مهندسان خبره و یا افراد کاردان و ماهر مورد بازدید قرار گیرد.
کفپوش آرملات بدلیل دارا بودن خصوصیت و ویژگی های خاص توانسته طی چند سال اخیر محبوبیت فراوانی بین صاحبان صنایع بدست آورد ,از این جهت نیاز به کفپوش آرملات (به دلایل داشتن خواص فوق العاده ای چون مقاومت فشاری و مقاومت سایشی بسیار بالا ) در مراکز صنعتی رو به افزایش است.
شرکت شهریار بتن ,با سوابق چندین ساله و دارا بودن کادری مجرب ,کاردان و ماهر با افتخار آمادگی خود را در اجرای کفپوشهای آرملات بوسیله ابزار و وسایل پیشرفته ,ماله پروانه ای ,وسیله سینی زنی و شمشه (در سطوح صاف و شیب دار ) اعلام میدارد .لذا جهت انجام مشاوره و کسب اطلاع از جزئیات قیمت اجرای کفپوش آرملات لطفاً با مدیریت شرکت شهریار بتن تماس حاصل فرمائید.

viewer icon 5507