up icon

تفاوت کفپوش اپوکسی با کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان و اپوکسی هر دو برای جلوگیری از سایش و آسیب دیدن در برابر مواد شیمیایی و روغنی می باشند.
هر دوی آنها دارای خاصیت شستشو، ضدسایش و بازتاب نور و همچنین طول عمر بالایی هستند ولی هر دوی آنها مزیت هایی نسبت به یکدیگر دارند مثلا کفپوش اپوکسی در 3 فرمول شیمیایی ; پایه آب، پایه حلال، و صد در صد جامد به عنوان کفپوش کاربرد دارد.
هر کدام از این 3 فرمول شیمیایی درجات مختلفی را برای پوشش دهی فراهم می کند.
پوشش اپوکسی برای استفاده بر روی بتن مناسب است.
کفپوش پلی یورتان در فرمولاسیون های مختلف وجود دارد ,یک پوشش پلی یورتان فقط حدود دو تا سه سانتی متر ضخامت دارد همانند پوشش اپوکسی قابل تنظیم نیست.
پوشش پلی یورتان انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پوشش اپوکسی دارد که این انعطاف‌پذیری باعث جذب ضربه وارده می شود.
مقاومت سایشی کفپوش پلی یورتان 3 برابر کفپوش اپوکسی است و نیز مقاومت در برابر مواد شیمیایی حلال )مانند متیلن کلرید که در رنگ ها استفاده می شود ( در کفپوش پلی یورتان بیشتر است.
از مزایای دیگر کفپوش پلی یورتان , پایداری در برابر اشعه ماوراء بنفش می باشد و آن بدین معناست که با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و با گذشت زمان همانند کفپوش اپوکسی زرد نمی شود.
کفپوش پلی یورتان دارای مقاومت بیشتری در برابر خراش و همچنین تغییرات دمایی و رطوبت زیاد نسبت به پوشش اپوکسی است که می توان به پایین ترین دما 30 درجه فارنهایت و به بالاترین دما 140 درجه فارنهایت اشاره کرد.
یکی از مهم ترین مزیت ها این است که شکستگی در کفپوش پلی یورتان وجود ندارد.
هزینه های که صرف تعمیرات کفپوش پلی یورتان می شود خیلی کم تر و به صرفه تر از کفپوش اپوکسی است.
رنگ های اپوکسی و پلی یورتان با درصد جامد بالا را می توان همچون رنگ های بدون حلال ) با ضخامت 400-200 میکرون ( اجرا کرد که این مهم در سطوح فلزی و بتنی قابل اجرا می باشد
این رنگ ها برای دیوار های عمودی کاربرد زیادی دارند و نیز به منظور جلوگیری از شره رنگ ,می توان از افزودنی های غلظت دهنده استفاده نمود .
بمنظور جلوگیری از گرد و خاک و نیز از بین بردن گرد و خاک از روی بتن ) در صورت عدم استفاده از رنگ اپوکسی یا پلی یورتان ( از ماده ای به نام پرایمر برای کفپوش استفاده می شود تا نمای ظاهری کفپوش حفظ گردد.

viewer icon 1587